دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی / سبک زندگی / تحکیم روابط خانواده / خانه مرتب ومهمان پسند

خانه مرتب ومهمان پسند

یک منزل مرتب که هر یک از اسباب و لوازم زندگى در جاى ‏مخصوص و مناسب قرار گرفته باشد، از جهاتى بر یک منزل شوریده و درهم و برهم مزیت دارد.

اولا: نظم و ترتیب مخصوص به منزل صفا و رونق و زیبایى ‏مى‏بخشد، تماشاى تکرارى خانه نه تنها موجب ملال نمی‌شود بلکه ‏مسرت‏ بخش و دلپذیر خواهد بود.

ثانیا: انجام کارهاى خانه‏ دارى را آسان می‌کند، اوقات کدبانوى خانه ‏بیهوده تلف نمی‌شود زیرا به هر چیز احتیاج پیدا کرد می‌داند کجاست، براى پیدا کردن آن معطل نمی‌شود ، در نتیجه کارها به آسانى انجام مى‏پذیرد و خانم ‏را وامانده و خسته نمی‌گرداند.

ثالثا: رونق و صفاى محیط مرتب منزل که از ذوق و سلیقه کدبانوى‏ خانه حکایت می‌کند، مرد را به خانه و زندگى علاقه‏ مند می‌سازد .

رابعا: چنین خانه مرتبى اسباب آبرو و سرافرازى خانواده بوده و ‏هر کس آنرا ببیند از زیبایى آن لذت مى‏برد و به ذوق و سلیقه کدبانوى خانه‏ آفرین خواهد گفت.

با خرید و تهیه اسباب لوکس زندگى زیبا نمی‌شود بلکه نظم و ترتیب‏ خاص زیبایى به وجود می‌آورد. خود شما حتما خانواده‏هاى مرفه و ثروتمندى‏را دیده‏ اید با اینکه از انواع و اقسام گوناگون لوازم لوکس زندگى‏ برخوردارند اما زندگى آنها چون درهم و برهم است صفا و رونقى ندارد ودیدن آن ملال ‏آور است، به عکس خانواده‏هاى متوسطی که را در عین‏ مشکلات ، زندگى زیبا و مسرت‏ بخشى دارند، چون همان اسباب و لوازم‏ مختصر ،مرتب و منظم و تمیز است،اصولا مگر زیبایى جز نظم و ترتیب‏ خاص چیز دیگرى است؟

بنابراین، یکى از وظائف مهم خانه‏ دارى رعایت نظم و ترتیب‏ است ،البته خانم‌هاى خوش سلیقه و کدبانوی تبیانی خودشان بهتر می‌دانند اسباب و لوازم‏ خانه را چگونه مرتب سازند لیکن در عین حال یادآورى نکات زیر بى‏ فایده ‏نیست:

خانه روبی

اسباب و لوازم منزل را درجه‏ بندى نموده براى هر نوعى از آنها جاى مخصوصى انتخاب نمایید، همه ظرف‌ها را یک جا روى هم نریزید، ظرفهایى را که مورد احتیاج همیشگى است در دسترس قرار دهید ،اسباب‏ شیرینى خورى و آجیل خورى را در یک جا قرار دهید، ظرف‌هاى‏ شربت‏ خورى جاى مخصوص داشته باشند، یک جا را اختصاص بدهید به ‏اسباب چایخورى،اسباب و ظروف غذاخورى را در یک جا قرار بدهید، به طور خلاصه اسباب و لوازم زندگى به‏ قدرى مرتب باشد که خود شما و شوهرتان و فرزندانتان جاى مخصوص ‏آنها را بدانند به طوریکه اگر در شب تار هم خواستید آنها را پیدا کنید، بتوانید مستقیما به سراغ شان بروید.

هر کاری را به موقع انجام دهید و حتی الامکان انجام کاری را به بعد موکول نکنید،به این ترتیب هیچ وقت کارها روی هم انباشته نمی‌شود.

شاید بعضی خانم‌ها بگویند: برنامه مذکور براى اعیان و اشراف ‏خوب است که زندگى مفصلى دارند ،اما براى زندگانى فقیرانه ما این همه‏ تشریفات ضرورت ندارد ،لیکن خاطر نشان می‌شود که اسباب و لوازم زندگى به هر حال باید مرتب باشد،چه فقیر چه غنى.

والدین بى‏ انضباط ، براى اینکه خودشان را بیگناه معرفى کنند، شوریدگى منزل را به گردن بچه‏ ها می‌گذارند، در صورتیکه این موضوع ‏اشتباه است زیرا بچه‏ ها از پدر و مادر تقلید می‌کنند،اگر پدر و مادر منظم ‏باشند آنها هم منظم تربیت می‌شوند ،بچه‏ ها در آغاز امر با رعایت نظم وترتیب مخالف نیستند بلکه بدان اظهار علاقه می‌نمایند.لیکن وقتى اوضاع‏ نامنظم داخلى را مشاهده نمودند از آنها درس زندگى می‌آموزند.

پول و اوراق بهادار از قبیل چک و سفته و اسناد و مدارک را درجاى محفوظى بگذارید که در دسترس بچه‏ هاى کوچک نباشد، زیرا ممکن‏ است در اثر غفلت از بین بروند و ضررهایى به شما وارد گردد،زدن و تنبیه‏ کردن بعد از عمل سودى ندارد ،علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد، بچه‏ گناهى ندارد، تقصیر از جانب مادری است که اشیاء ارزش دار را در دسترس او قرار داده است.

داروها و مواد خطرناک و سمى را حتى نفت و بنزین را در جایى ‏بگذارید که دست‏ بچه‏ هاى کوچک بدانها نرسد، زیرا ممکن‏ است در اثر نادانى آنها را بخورند و بیمار شوند ،احتیاط کردن ضرر ندارد لیکن در اثر غفلت و بى‏ احتیاطى صدهاخطر در کمین شما است.در خاتمه یادآور می‌شوم که البته نظم و انضباط خوب است لیکن نه‏ بحدی که از شما و شوهرتان سلب آسایش کند ،اگر از حد متعارف و عادى‏ گذشت ‏به وسواسی گرى و سلب آزادى منجر می‌شود که خود یکى ازمشکلات بعضى خانواده‏ها بشمار می‌رود و ممکن است‏سبب جدایى وافتراق واقع شود.
کدبانوی محترم !

پاک

در هیچ کارى افراط و تفریط خوب نیست‏ بلکه میانه‏روى در هرحال بهتر است، نه به قدرى بى‏ انضباط باش که اوضاع زندگیتان شوریده ‏و بى ‏حساب باشد نه آنقدر در حفظ انضباط زیاده ‏روى کن که به ‏وسواس منجر شود و راحتى را از شما بگیرد.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
مهاجراستیل پدرصنعت تقطیرایران

دیدگاهتان را بنویسید