امروز: دوشنبه، 28 بهمن 1398

 

آشپزی یکی از نشانه های عشق به خانه و خانواده و امید به زندگی است تصور کنیم پس از یک روز سخت کاری در حالی که هوا سرد است و خسته و گرسنه برای رسیدن به خانه لحظه شماری می کنیم خود را پشت درب منزل می یابیم سپس در حالی که کلید را در قفل می چرخانیم درب به روی ما باز می شود و چهره ای گشاده مهربان و اراسته را پیش روی خود می بینیم و از سوی دیگر بوی خوش غذا همراه با گرمی مطبوع خانه به وجودمان آسودگی وصف ناپذیری می بخشد این تنها یک تصور روشن و ساده از حضور یک کدبانوی خوب در خانواده است

آشپزی یکی از نشانه های عشق به خانه و خانواده و امید به زندگی است تصور کنیم پس از یک روز سخت کاری در حالی که هوا سرد است و خسته و گرسنه برای رسیدن به خانه لحظه شماری می کنیم خود را پشت درب منزل می یابیم سپس در حالی که کلید را در قفل می چرخانیم درب به روی ما باز می‌شود و چهره ای گشاده مهربان و اراسته را پیش روی خود می‌بینیم و از سوی دیگر بوی خوش غذا همراه با گرمی مطبوع خانه به وجودمان آسودگی وصف ناپذیری می بخشد این تنها یک تصور روشن و ساده از حضور یک کدبانوی خوب در خانواده است.

بدیهی است که یک کدبانوی خوب بودن صرفا به داشتن دست پختی خوب ختم نمی شود بلکه مدیریت مجموعه ای از رفتارها و پندارها را نسبت به اعضاء خانواده و فامیل و دوستان در بر می‌گیرد وجود یک کدبانوی مهربان صبور با تدبیر حسابگر آراسته هنرمند خانه دار مردوم دار و آگاه به محیط پیرامون خود، مثل درخشش جواهری است در میان خانه و خانواده. از اینرو قصد داریم به آن دسته از عزیزانی که تازه خاتون خانه شده اند و دوست دارند به مهارتهای خانه و خانه داری خود بیفزایند تجربه‌هایمان را خالصانه در قالب کلمات هدیه کنیم.

● نمی دانم از کجا شروع کنم ؟

شاید این اولین سوالی باشد که هر روز صبح به ذهنتان می رسد راستی از کجا شروع کنیم بهتر است ؟ از آشپزخانه ؟ اتاق خواب ؟ خرید روزانه منزل یا ....؟ بهتر آن است که قبل از هر کاری خود را مرتب و آراسته نمایید این را جدی می گویم هرگز با خود نگویید که امروز خانه را مرتب کنم پس نیازی نیست که آراسته باشم باور کنید برای انجام دادن هر کاری اگر اول به خودتان و آراستگی تان اهمیت بدهید قطعا آن کار را با مرتب کردن اتاق خواب و تخت تان شروع کنید و بعد به آشپزخانه بروید اگر در آشپزخانه تان زلزله آمده و همه چیز بهم ریخته است اصلاً مشوش نشوید ابتدا قابلمه ای مناسب را پیدا کنید و غذای ظهر را روی اجاق بگذارید .

سپس ظرفها را داخل سینگ ظرفشویی خیس کرده تا آماده شستشو شوند بعد ظرفهای اضافی را که روی کابینت ها هستند در جای خودش بگذارید و آنگاه با دستمال شروع به پاک کردن و تمیز سازی میز روی کابینت ها نمایید من به تجربه پیشنهاد می کنم برای این کار از دستمالهای (نانو) بعنوان بهترین گزینه برای تمیز کاری وسایل آشپزخانه و دیگر قسمتهای خانه استفاده کنید چرا که به سهولت و بالا رفتن کیفیت کار کمک می نماید.

در مرحله بعد لباسهای درون سبد لباسهای نشسته را بر اساس رنگ و جنس جداسازی کرده درون لباسشویی بریزید و آن را روی درجه مناسب بر اساس رنگ و جنس لباسها تنظیم و روشن کنید. حال وقت آن است که ظرفهای خیس خورده درون سینک را شسته و بعد کف آشپز خانه را جارو و تمیز نمایید . اکنون می توانید برای مرتب کردن اتاق پذیرایی اقدام نموده و با قرار دادن هر شیئی سر جای خودش و گردگیری وسایل اتاق فرش ها را جاروبرقی بکشید سرویس بهداشتی را در پایان شسته و ضد عفونی کنید . حال وقت آن است که دوش گرفته لباسهایتان را عوض کنید و سری به قابلمه غذا بزنید و دیگر ملزومات و مخلفات آن را آماده کنید چرا که ظهر نه تنها خودتان بلکه اگر دیگر افراد خانواده نیز برای خوردن نهار به خانه باز گردند یا بجه ها منتظر غذای خوشمزه و مطبوع شما هستند .

یک توصیه ایمنی: چنانچه می‌خواهید برای خرید از منزل خارج شوید و هیچ کس در خانه نیست اقدام به گذاشتن غذا روی اجاق گاز نکنید با این فکر که تا بروید و خریدتان را انجام دهید غذایتان هم آماده شده است این کار واقعاً خطرناک است چرا که هر لحظه می تواند با قطع شدن گاز یا هر اتفاق غیر مترقبه دیگر کاشانه تان به خاکستر تبدیل گردد پس همواره در حین انجام هر کاری ضریب امنیت آن را نیز نا آنجا که ممکن است رعایت کنید .

چی بپزم ؟ این یکی دیگر از دغدغه های متداول بین خانم های خانه دار و شاغل است که در خواب و بیداری یک لحظه از ذهنشان دور نمی شود اما نوشتن یک برنامه غذایی هفتگی بر اساس موجود بودن مواد اولیه آن در منزل یا امکان خرید آن با برآورد دخل و خرجمان می تواند ما را از رژه رفتن این جمله در مغزمان رها کند شما می توانید با نوشتن یک برنامه غذایی هفتگی حتی با مشورت دیگر اعضای خانواده و تغیر آن در هفته هم از مواد غذایی در گروههای مختلف جهت تغذیه بهتر در تهیه غذایتان استفاده نمایید هم غذای متنوع تهیه نمایید .نکته مهمتر آن است که چنانچه از رژیم خاص غذایی برخوردار باشید می توانید در جدول تغذیه هفتگی که آماده می کنید با بررسی میزان کالری هر غذا را نیز مشخص نمایید .انشاااله در شماره های بعد ما نیز با ارائه دیگر روشهای مختلف و آسان خانه داری در شرایط مختلف و همچنین طرز پخت غذاهای مختلف به شما در این برنامه ریزی کمک خواهیم کرد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *